2118/927
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Folkestolen”. Sæt på ni stole med stel af bøg. Sæder med flettet papirgarn. Model J 39. Tegnet 1947. Udført for FDB. (9)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, skjolder samt ujævnt falmet. Flet med defekter, samt pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud