903/200
Tabatière af guld, låg graveret og punslet med vase med blomsterbuket i let relief, glatte sider og bund. Fremstår ustemplet. 19. årh.s midte. Vægt 66 g. H. 1,6 cm. Diam. 5,5 cm.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934 - d. 2020).
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021
Vurdering
Hammerslag