Mogens Bøggild (f. Hillerød 1901, d. København 1987)
Vægrelief af stentøj modelleret med høns. Delvis dekoreret med brune, grå og grønne glasurer. Sign. monogram MB, 18A, Ø.435. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. Unik. H. 41. B. 32. D. maks. 10.
Almindelig brugs- og alderspatina. Lille afslag på kant.
Moderne kunst og design, 23. april 2024