Vilhelm Petersen (f. København 1812, d. sst. 1880)
“Parti fra Sletten set mod Helsingør”. Ca. 1865. Usigneret. Olie på lærred. 58×95.
Mona Christensens og Jan Fayes fortegnelse over Vilhelm Petersens malerier nr. 315. Udstillet: Marienlyst Slot, “Vilhelm Petersen - en glemt guldaldermaler”, 1990 nr. 315.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 658, 1999 nr. 382.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017