2131/650
Kay Fisker, tilskrevet (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)
Armstol med stel af elm, betrukket i sæde og ryg med originalt grønt skai. 1950'erne.
Proveniens: MF Broen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skai med enkelt mindre hul på siden.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud