Edgar Degas (f. 1834, d. 1917)
Georges William Thornley (f. Thiais 1857, d. Pontoise 1935)
“Avant la Classe, danseuses dans une salle d'exercice” fra serien “Quinze Lithographies”, ca. 1888–89. Sign. Degas; G. W. Thornley samt med rødt stempel. Trykt hos Atelier Becquet Frères, Paris. Udgivet af Boussod-Valadon, Paris. Litografi på kina-papir monteret grå-brun baggrund. Bladstørrelse (tryk) 27×22. Lysmål 44×39.
Litteratur: Sue Welsh Reed & Barbara Shapiro: “Degas: The Painter as Printmaker”, Museum of Fine Arts, Boston; Philadelphia Museum of Art; Arts Council of Great Britain 1984, samarbejdet mellem Edgar Degas og Georges William Thornley samt serien “Quinze Lithographies” beskrives i afsnittet “Degas and the Professional Printmakers” s. lvii-lix.
Malerier og fotografier, 18. juni 2014