2435/​639

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

“Den Røde Stol”. Sæt på fire spisebordsstole med stel af eg. Sæde og ryg betrukket med patineret brunt skind. Model 4751. Formgivet 1933. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Skind med pletter, skjolder og nogle defekter.

Moderne kunst og design, 27. august 2024

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

27.000 DKK

27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK