2435/639
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Den Røde Stol”. Sæt på fire spisebordsstole med stel af eg. Sæde og ryg betrukket med patineret brunt skind. Model 4751. Formgivet 1933. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Skind med pletter, skjolder og nogle defekter.
Vurdering