2432/​320

Større og mindre portalformet monstrans af bronze, den ene prydet med flusser af kulørt glas, samt bordkrucifiks af bronze, prydet med turkisfarvet emalje, trepas fod støbt med bladværk. Ca. 1900. H. 40–66. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Krucifiks mangler en nagle. Den ene monstrans med mindre emaljeafskalning.

I Aarhus
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?