2009/​897

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“AJ”. Seks sæt dørgreb af patineret messing med tilhørende dørskilte. Medfølger tre enkelte dørskilte og to greb. Formgivet 1958 til SAS Royal Hotel i København. Greb L. 11. Dørskilt H. 22. B. 4,5. (11)

Et greb med let bøjet mellemstykke. En uoriginal skrue. Enkelte dele med ir. Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 25. februar 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK