1722/​550

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Original Salesco box i brunt karton 1963–1964 med fem kataloger fra Carl Hansen & Søn, Andreas Tuck, Ry Møbler, AP-Stolen og Getama. Fotograferet af Keld Helmer-Petersen og Louis Schnakenburg Ingemann. Trykt hos Thejls Bogtryk. Format 22×22.

Tysk prisliste april 1963 indlagt i Andreas Tuck, Getama og Ry Møbler kataloget.

Proveniens: Snedkermester Johannes Hansens møbelsnedkeri.

Fremståer med mindre brugsspor. Kataloger med let løse omslag.

Moderne kunst og design, 30. maj 2017

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag