Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006)
“Conversion”. Sign. Appel 75. Akryl på papir monteret på lærred. 79×106
Proveniens: Gallery Moos Ltd, Toronto, Ontario, Canada. Proveniens: Cambridge Arts Ltd, West End Gallery, Edmonton, Alberta, Canada.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020