2125/​9053

Barokt panel af udskåret træ: Tilbedelsen af barnet. Centralt med Maria og barnet, Josef og Anna Selvtredje, til venstre de hellige trekonger, til højre Sct. Barbara. Mellem/Nordeuropa. 16/17. årh. 66×104 cm. Senere monteret på plade.

Aldersrelaterede spor og mærker, afslag, revner, ormehuller.

Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

13 bud

10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK