727/​1264

P. S. Krøyer (b. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Fru Marie Krøyer i Haven paa Skagen”. Sign. S. K. 22. Juni 92. 22×32. Malt på træ.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 513. (Målene omvendte).Proveniens: Dansk privatsamling, købt af nuværende ejers forældre for mere end 65 år siden. Det er ofte blevet diskuteret, hvorvidt de danske kunstnere fra slutningen af 1800-tallet levede op til de samtidige franske impressionister, der ud fra et hurtigt, præcist og objektivt indtryk af naturen skildrede lyset og dets refleksioner i det sete. Nærværende maleri af Krøyer synes i høj grad at leve op til den franske impressionisme og især nogle af den berømte franske maler Claude Monets værker. Med nærbilledet af blomsterengen i forgrunden og den unge sommerklædte Marie i baggrunden minder maleriet, både hvad angår komposition, motiv og malemåde, meget om Monets impressionistiske maleri af kvinder og børn i en valmuemark nær Argenteuil fra 1873 (Musée d'Orsay i Paris).

Condition

Malt på træplade. Ganske fin også under UV-lys, hvor blot enkelte af de orange-gule pletter lyser lidt anderledes op end resten, måske er det bare farvens beskaffenhed ellers har Krøyer tilføjet lidt ekstra prikker senere. Nyrenset.

Additional Remarks

Auction

Selected Paintings, 9 December 2003

Category
Estimate

1,200,000–1,500,000 DKK

Sold

Price realised

2,400,000 DKK