902/​999

Folke Jansson

“Tellus”. Et par lænestole med tilspidsende, runde ben af bejdset bøg med messingkuglesko. Betrukket med langhåret gotlandsk lammeskind. Udført og mærket hos S.M Wincrantz, Sverige ca. 1950'erne. (2)

Restaureret stand, ombetrukne for nylig. Ben med mindre ridser og minimale revner ved sko.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag