902/999
“Tellus”. Et par lænestole med tilspidsende, runde ben af bejdset bøg med messingkuglesko. Betrukket med langhåret gotlandsk lammeskind. Udført og mærket hos S.M Wincrantz, Sverige ca. 1950'erne. (2)
Restaureret stand, ombetrukne for nylig. Ben med mindre ridser og minimale revner ved sko.
Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021
Vurdering
Hammerslag