1747/1516
Konsolur af forgyldt bronze og messing, ved urhus musicerende putto, støbt med musikinstrumenter, rocailler, kæmninger, blomster og bladværk, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Rococoform. 19. årh. H. 62.
Glas mangler. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 23. november 2017
Vurdering
Hammerslag