1747/​1516

Konsolur af forgyldt bronze og messing, ved urhus musicerende putto, støbt med musikinstrumenter, rocailler, kæmninger, blomster og bladværk, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Rococoform. 19. årh. H. 62.

Glas mangler. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Varia, 23. november 2017

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag