Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-personers sofa med ben af mahogni, sider, ryg og løse hynder betrukket med patineret naturskind. Model 2213. Designet 1962. Udført og mærket med label hos Fredericia Furniture, ca. 1967. L. 222.
Børge Mogensen designede i 1962 sofaen 2213 til sit private hjem i Gentofte nord for København. Her står den stadig mellem de to borde, som blev udslagsgivende for målene på sofaen. Enkelheden og de rene linjer har siden gjort sofaen til et af de mest anerkendte Børge Mogensen-møbler, og den står i dag i regeringsbygninger, ambassader, chefkontorer og private hjem over hele verden. Reference Fredericia Furniture.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Hynder er tørre, med patina og pletter. I den ene ende og på bagsiden af sofaen er skind krakeleret og meget udtørret.
Moderne kunst og design, 17. marts 2015
29 bud