2131/​619

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Bænk af eg, sæde betrukket med gråt uld. Model 3171. Designet 1956. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 76.BL. 170. D. 50.

Købt af nuværende ejers forældre i 1960'erne.

Litteratur: Mobilia 1956.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 134.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Senere betræk. Let løse samlinger (kan limes).

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

8.000–10.000 kr

Hammerslag

16.500 kr

18 bud

16.500 kr
(Autobud) 16.000 kr
15.500 kr
15.000 kr
(Autobud) 14.500 kr
14.000 kr
(Autobud) 12.500 kr
12.000 kr
9.500 kr
9.000 kr
(Autobud) 8.500 kr
8.500 kr
8.000 kr
7.500 kr
7.000 kr
(Autobud) 6.500 kr
6.500 kr
6.000 kr