2131/619
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Bænk af eg, sæde betrukket med gråt uld. Model 3171. Designet 1956. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 76.BL. 170. D. 50.
Købt af nuværende ejers forældre i 1960'erne.
Litteratur: Mobilia 1956.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 134.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Senere betræk. Let løse samlinger (kan limes).
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud