Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Lågterrin af lertøj dekoreret med sorte, grønne og brune plantemotiver på lys bund. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. inkl. låg 28.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasurafslag og slitage på øvre kant. Låg med afslag ved skehul.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021