Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Portræt af en herre, antagelig en kunstner. Usigneret. Betegnet med tusch W. Marstrand, med bly 12. Bly og farvekridt på papir. Bladstørrelse 182 × 150 mm.
Proveniens: Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420).
Monteret langs øverste kant. Adskillige små nålehuller. Monteret i passepartout og ramme uden glas.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019