1241/1541
Kinesisk lakæske dekoreret i farver med drager i relief samt tripod censor af bronze, støbt med bladværk og elefanter på både låg og fødder. 19/20. årh. H. ca. 23 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Æske med kantafslag. Bronze tripod med nyere udskiftet lågknop.
Varia, 11. oktober 2012
Vurdering
Hammerslag