1241/​1541

Kinesisk lakæske dekoreret i farver med drager i relief samt tripod censor af bronze, støbt med bladværk og elefanter på både låg og fødder. 19/20. årh. H. ca. 23 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Æske med kantafslag. Bronze tripod med nyere udskiftet lågknop.

Varia, 11. oktober 2012

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK