2431/261
Et par franske væglampetter af forgyldt træ, hver med to svungne lysarme, dekoreret med bladværk og kanneleringer. Louis XVI form. 19. årh.s. slutning. H. 60. B. 33. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering