876/​1574

Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)

“Kristine”. Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Formgivet 1967. Vægt eksklusive dele med stål 6130 gr. (204)

Erhvervet i 1970.

Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen Sølv/Silber 1930–1994”, skitse ill. s. 111.

Bestående af: 12 hummergafler, 12 fiskeknive, 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 12 dessertskeer, 12 dessertknive/frugtknive, 12 kagegafler/frugtgafler, 6 toddyskeer med forgyldt laf, 12 theskeer, 12 kaffeskeer, 12 mokkaskeer med forgyldt laf, 12 servietringe, 4 smørknive, 1 kageske, 1 lagkagekniv, 1 salatsæt, 2 sauceskeer, 3 store serveringsskeer, 3 mellem serveringsskeer, 6 små serveringsskeer, 6 pålægsgafler, 2 steggafler, 1 flaskeåbner.

Kunsthåndværk & design, 7. december 2017

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK