2031/843
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på fire stole med ben af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (4)
Fremstår med brugsslitage, herunder ridser og mærker. Porøst skum. Let bløde rygge.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
25 bud