891/​26

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

Portræt af kunstnerens bror, Svend Hammershøi (1873–1948). 1892. Usigneret. Olie på lærred. 36×38.

Svend Hammershøi er 19 år gammel, da hans bror maler ham i 1892. Vilhelm Hammershøi maler samme år flere meget ens studier/versioner af Svend. Et på bestilling af hans mæcen Alfred Bramsen, som således indgik i Bramsens samling. Det måler 47×36 og er i dag på Ordrupgaard. Et andet (43×40 cm) fik den portrætterede Svend Hammershøi, og et tredie (nærværende maleri) beholdt Vilhelm Hammershøi selv.

Svend Hammershøi er selv en meget anerkendt maler og keramiker. Han begyndte allerede i 1888 at lave keramik og blev i 1891 ansat på Den Kgl. Porcelænsfabrik. i 1890 var han begyndt på Kunstakademiet og samme år som dette maleri blev malt, var han begyndt på Kunstnernes Frie Studieskole med Kristian Zahrtmann som underviser.

Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over arbejder af Vilhelm Hammershøi”, 1916 nr. 90.

Proveniens: Ida Hammershøi (1916). Bruun Rasmussen auktion 457, 1984 nr. 97, afbildet s. 79. Her erhvervet er nuværende ejers familie.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 26. november 2019

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

900.000 DKK