2116/863
Niels Koefoed (, Danmark. 20. århundrede.)
“Peter”. Spisestue af massiv teak, bestående af cirkulært udtræksbord med firpasfod samt to ekstra plader, og seks stole betrukket med brunt skind. Formgivet 1958. Udført hos Koefoeds Møbelfabrik, Hornslet. Bord: H. 73,5. Diam. 120/220. (9)
To tillægsplader medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud