2022/114
Syv kinesiske snusflasker af porcelæn og emalje, dekorerede i farver med landskaber, vegetation og figurer, én med erotisk motiv. Hovedparten mærket. 20. årh. H. 6,5–10,5. (7)
En mangler låg. To mangler skeer. Snusflasker af emalje kan ikke umiddelbart åbnes.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
Vurdering
Hammerslag