Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
“Huslig scene i Cervara”. Interiør med en kvinde med en håndten og en lille pige, der binder en sløjfe. Usigneret. Dateret Cervara 1836. Olie på papir monteret på lærred. 42×30.
Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr. 142.
Udstillet: Charlottenborg 1849 nr. 16.
Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder”, 1905 no. 229.
Proveniens: Martinus Rørbyes enke Rose Frederikke Rørbye, født Schiøtt 1810–1859 (1849).
Ifølge Rørbye rejsedagbog rider han d. 24. oktober 1836 fra Subiaco ad en smuk men meget ubekvem vej til Cervara, som han beskriver som “...noksom bekjent af alle Malere for de smukke og eiendommelige Kostumer her findes.” D. 3. november forlader han lettet Cervara igen. (Maleren Martinus Rørbyes Rejsedagbøger 1834–1837, afskrift efter original manuskript ved Georg Nygaard).
I dette studie ses et par af de “smukke og ejendommelige kostumer” fra Cervara.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 27. november 2018