2031/​740

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

To-delt reol af mahogni med indlæg af lyst træ. 1920'erne. H. 98. B. 151/302. D. 31,5.

Proveniens: Efterkommere til Johan Rohde.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Hul i bagbeklædning.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag