912/​200

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“Køerne drives hjem”. Landskabet antagelig stranden på Saltholm. 1880. Sign. monogram. Olie på lærred. 55×82.

Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier, 1992, nr. 186.

Flemming Brix, Finn Therman Frederiksen og Svend Erik Lorentzen (BFL), ræsonneret fortegnelse over Theodor Philipsens værker, 2016, nr. 285.

Udstillet: Kunstforeningens udstilling på Charlottenborg, “Arbejder af Theodor Philipsen”, 1946 nr. 21.

Litteratur: Kai Grunth, “Kunst i Privateje”, 1945, bd. II, omtalt og afb. s. 89 fig. 20: “Af Philipsen gengiver vi et tidligt Billede ”Køerne drives Hjem“, hvor den gamle Røgter er gaaet ud i det lave Vand for at genne Dyrene ind paa Land. En Lysbroget Ko, der i Forgrunden vender Hovedet mod Beskueren, er, stærkt belyst, blevet Billedets Hovedpunkt. Den er til Gengæld ogsaa blevet et Vidunder af indgaaende Studium”.

Herman Madsen, “200 danske malere og deres værker”, 1946, bd. I, afb. s. 289 fig. 17.

Proveniens: Varemægler A. W. Simmelhag (1945), dennes dødsboauktion Bruun Rasmussen auktion 76, 1956 nr. 53, afb. s. 33. Bruun Rasmussen auktion 576, 1992 nr. 32, afb. s. 39.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK