1927/​522

Edward Wormley (f. 1907, d. 1995)

“New York”. Tre-personers sofa med stel af teak. Sider, sæde samt ryg betrukket med koksgråt uld. Model 5316. Udført hos Ljungs Industrier/DUX, Sverige. L. 230.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Bagben med større reparationer og manglende dyvler. Senere betræk med smuds og pletter samt mindre hul.

Moderne kunst og design, 2. juli 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK
10.000 DKK