Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
Aften ved palmelunden i Elche, Spanien. Sign. Wilhelm Melby 1856. Olie på lærred. 69×110.
Byen Elche – eller Elx – ligger midt på Costa Blanca, ca. 20 km inde i landet lidt syd for Alicante.
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022