2413/823
Judith Johansson (f. Trollhättan 1916, d. Teneriffa 1993)
“Soldis”. Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Polykromt geometrisk mønster på lysegrå bund. Formgivet 1948. Sign. JJ. L. 250. B. 205.
Generel god stand med almindelig brugs- og alderspatina. Frynser med mindre slitage.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag