Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1929–1934, 1933–1944, 1945–1951 samt efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1210 g. (40)
Bestående af: 5 middagsknive med langt skaft, 6 middagsgafler, 1 frokostkniv med kort skaft, 10 dessertskeer, 12 kaffeskeer, 5 kagegafler, 1 marmeladeske.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Følgende dele mangler oxidering: middagsknive, middagsgafler, 1 frokostkniv og 6 dessertskeer. Frokostkniv med mellemrum mellem skaft og blad samt enkelte buler.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
14 bud