Samuel Joensen-Mikines (f. Mykines 1906, d. København 1979)
Grindedrab, Færøerne. Sign. S.J. Mikines 56. Olie på krydsfiner. 67×105.
Udstillet: “Atlantisk Rapsodi - Billeder fra Færøerne”, Tønder Museum, 2005.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020