2437/712
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
”Safaristolen”. Et par armstole af ask. Armlæn af kernelæder. Sæde, ryg samt dybthæftet hynde betrukket med lys kanvas. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud