2125/614
Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
Komposition fra serien “Aabne Skodder”, 1985. Sign. Mortensen 81, 83/100. Litografi i farver. Lysmål 77×55.
Litterature: Würtz Frandsen nr. 123d.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag