Dansk maler, 19. årh.s midte
En kvinde i egnsdragt. Utydelig signatur, dateret 1856. Olie på lærred, monteret på malepap. 32×20.
Det er blevet foreslået, at maleriet er signeret C. L. Petersen for Carl Ludvig Petersen (1824–1900).
Minimale afskalninger, krakeleringer, mærker og retoucheringer. Revne i lærred ved højre rammekant.
Ældre malerier og møbler, 2. februar 2015