2008/655
Pierre Soulages (f. Rodez 1919, d. Nimes 2022)
“Dépaysage”. 1959. Usign. Litografi, cover til digtsamling. Trykt hos Mourlot. Oplag 810. Bladstørrelse 22,5 × 17,5. Digtsamling medfølger (2)
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag