Svend Kyhn (f. København 1861, d. Maribo 1890)
Udsigt fra bredden af en sø. Sign. Svend Kyhn 81. Olie på lærred. 28×39,5.
Udstillingsetiket på blændrammen.
Mindre krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger og retoucheringer samt enkelte mindre sømhuller ved kant. Lærred bør strammes let op.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
31 bud