2139/​558

Dansk snedkermester

To-delt udstillingsmontre af eg med top, sider og ender af klart glas. En specialnøgle af messing. 1950–1960'erne. H. 155. L. 250. D. 80.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Nuanceforskel på top og stel. En nøgle medfølger.

Moderne kunst og design, 28. september 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK