1935/1661
Fransk kaminur af bronze, støbt med orientalsk par, skive af emalje dekoreret med blomster i farver. 19. årh. slutning. H. 51. B. 38. D. 15.
Ridser og mærker. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Værket fremstår visuelt pænt og i orden. Pendul og optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i skiven. Rep. på skiven. Bagdør mangler.
Varia, 29. august 2019
Vurdering
Hammerslag