Heinrich E. C. Wenck (f. Aarhus 1851, d. 1936)
Bogreol af mahogni, overdel med adskillige hylder, front med tre fyldningslåger. Ca. 1910. H. 237. B. 176. D. 46.
Brugsslitage. Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier og møbler, 7. november 2016