Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Komposition, 1942. Sign. Asger J. Olie på lærred monteret på pap. 26×24.
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, nr. 249, gengivet s. 344. Udstillet: “Påskeudstillingen: Kunst i privateje”, Kalundborg, april 1957, kat. nr. 75.
Cobra, 3. marts 2008