1734/1645
Prøjsisk flintlåspistol M/1823 mærket kronet FW samt SAARN. Den ca. 23,5 cm. lange pibe i kaliber ca, 15,5 mm. er mærket kronet FW og1841 samt 23 på svansskruebladet. Kolbekappen er stemplet 11. H. B. N. 23. (1)
Overkæben mangler og låsen noget plettet.
Varia, 24. august 2017
Vurdering
Hammerslag
39 bud