2249/901
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5”. Tre pendler med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50. (3)
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. En pendel med større skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag