Et par tyske tøndeformede bægre af sølv, Udefinerbart mestermærke, Danzig 18. årh. Vægt 205 g. H. 8. (2).
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
14 bud