2031/​40

Rasmus Christiansen (f. Bjertrup v. Skanderborg 1863, d. København 1940)

Slagscene med fremrykkende danske tropper. Sign. R. x Chr. Olie på lærred. 56×50,5.

Illustration til H. P. Holst: Den lille hornblæser, København 1849.

Retoucheringer. Mindre krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

6.000 kr.

Hammerslag

4.000 kr.

4.000 kr.