Xavier Sigalon, efter, 19. årh.s begyndelse (f. Uzès 1787, d. Rom 1837)
Portræt af en ung kvinde med fjerprydet hat og en tjenestepige, der tysser med sin løftede pegefinger. Usigneret. Utydeligt betegnet på blændrammen. Olie på lærred monteret på træ og lærred. 64×54.
Udsnit af “Le jeune courtisane” som befinder sig på Louvre, Paris inv. 7938.
Mindre retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger og krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021